Nástrahy virtuálního světa

Dne 16. 4. 2024 se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili besedy o virtuálním světě a jeho nástrahách.

Nejdříve si vyjasnili, co rozumíme termínem kyberprostor, jaký má význam, zda je bezpečný, užitečný, zda je pro všechny a také kolik hodin denně mu věnujeme.

Všichni se shodli na tom, že při používání tohoto kyberprostoru jsou důležitá pravidla a jejich dodržování.

Žáci zhlédli video, kde si dívka, která neměla kamarády, začala chatovat s virtuálním kamarádem, jehož identita byla odlišná od té skutečné. Tento nový „ kamarád“ se jí nejdříve vlichotil, pak si od ní vyžádal intimní fotografie a nakonec s nimi dívku vydíral. Takto pan lektor představil možnou kyberšikanu přes sociální sítě. Dnes bohužel nic ojedinělého.

Naši žáci dostali dobré rady, jak se takovému chování bránit, a nejlépe úplně vyhnout, jak se bezpečně chovat a seznamovat prostřednictvím sociálních sítí.

Byly také zmíněny další nástrahy kyberprostoru, podrobněji však budou rozebrány na některých z dalších besed. Jistě neméně důležitých.