Osvědčení o přínosu pro životní prostředí

Co jsme v roce 2022 udělali pro životní prostředí?

Díky obyvatelů se naše Základní škola Záhorovice, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace může za rok 2022 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin o celkové hmotnosti 0,82 t. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2022 k úspoře produkce CO2 o 9,82 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 4 ks!

Také nebylo nutné vytěžit a spotřebovat 482,50 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 19 krát.

Došlo také k úspoře 4 966,92 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 4967 krát.

Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 475,97 kg železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 20 ks nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se také podařilo získat 16,54 kg mědi, což stačí pro ražbu 2941 1€ mincí, nebo 20,26 kg hliníku, který by stačil na výrobu 1351 plechovek o objemu 0,33 l.

Pamatujte! Elektrozařízení obsahuje nejen dále využitelné materiály, ale také škodlivé látky. Odhozením do popelnice se elektrozařízení nedostanou k recyklaci, ale skončí nevyužité na skládce. Odevzdávejte spotřebiče na sběrný dvůr, nebo poslednímu prodejci při zakoupení nového!

Březen
za 17 hodin - státní svátek